MESLEK TANIM Satranç sporunun temel oyun kurallarını, tekniklerini ulusal ve uluslar arası satranç eğitim ve yarışma kurallarına uygun olarak yapabilen kişidir.

GİRİŞ KOŞULLARI 1. Okuma yazma bilmek veya İlkokul mezunu olmak. 2. Mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak.

İSTİHDAM ALANLARI Spor alanı altında satranç yeterlikleri kazanan bireyler kazandırdığı yeterlikler doğrultusunda bir meslek kazanmasına yönelik değildir. 

EĞİTİMCİLER 1. Programın uygulanmasında lisans veya lisansüstü öğrenimleri sırasında satranç dersi aldığını belgelendiren öğretmenler görev almalıdır. 2. Usta öğretici, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesinin veya Türkiye Satranç Federasyonundan belgesini almış, güncel (o yıla ait) vizeli antrenörlük belgesine sahip olmalıdır. 

BELGELENDİRME ? Sertifika öğretim programı sürecinde bireylerin tamamladığı modüller, aldığı eğitimin tümü ve kazandıkları yeterlikler belgelendirilir. ? Öğretim programının sonunda kazanan yeterlikleri mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilir.